Arı Polenin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Arı poleni, bal arıları tarafından üretilir ve genç arıların besin kaynağıdır. Arı poleni hemen hemen biz insanların beslenmek için ihtiyaç duyduğu tüm besin kaynaklarına sahiptir bu nedenle de dünyadaki “her derdin devası” unvanına sahip olmuştur. Arı poleni protein açısından çok zengindir (yaklaşık %40 protein), amino asitler, vitaminler, B-comlpex ve folik asit arı poleni içinde bulunan faydalı maddelerden sadece bir kaçı.

Arı poleni nasıl yapılır diye sorabilirsiniz ve bence bunu bilerek tüketmeniz çok önemlidir. Arı Poleni Yapımında 1 çay kaşığı polen için bir arının tam tamına 1 ay içerisinde her gün 8 saat çalışması gerekir. Her bir polen kalıbı içerisinde yaklaşık 2 milyon çiçek poleni içerir, yani bu kadar büyük bir emek harcanarak toplanılan Arı Polenlerini doğru kullanmak gerekir.

Poleninin Faydaları?

Aşağıda polenin faydaları hakkında kısa açıklamal görebilirsiniz ancak polenin içeriği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Polenin Faydaları ve Zararları yazımı okumanızı tavsiye ederm, polen neredeyse her şeye iyi gelir ancak size Arı poleninin en önemli faydalarını yazmak istiyorum:

Polen Enerjinizi Arttırır

Arı Poleni İçerisinde bulunan besin kaynakları sayesinde arı poleni doğal bir enerji kaynağıdır. Arı polenindeki karbonhidratlar, proteinler ve de B vitaminleri dayanıklılığınızı artırarak gün boyunca sizi dinç tutar.

Polenin Cilde Faydaları

Arı poleni genellik ile İltihapları tedavi etmek için kullanılır ayrıca sedef hastalığı ve egzama gibi hastalıklarda ortaya çıkan tahrişleri de gidermekte kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan amino asitler ve de vitaminler cildimizi korur ve de yeni hücrelerin oluşmasını sağlar.

Arı Poleninin Solunum Sistemine Faydaları

İçerdiği yüksek miktardaki antioksidan sayesinde akciğer dokularında iltihap önleyici olarak kullanılır ve astım gibi hastalıkları önleyebilir.

NOT: Arı poleni astım gibi hastalıklar için kesin bir çözüm değildir. Kullandığınız ilaçlar yerine asla arı poleni geçemez. Bu polen sadece alerji sezonunda daha az reaksiyon göstermenizi sağlayabilir.

Arı Poleni ve Alerji Tedavisi

Arı poleni histamine miktarını azaltarak birçok alerjiyi tedavi edebilmiştir. Yapılan araştırmalara göre arı poleni tüketiminden sonra çoğu hastanın astım sorunu ve de sinüs ile ilgili alerjik problemlerinin azaldığı sonucuna ulaşmışlardır.

Arı poleni faydaları ve Sindirim sistemi

Sağlığa yararlı vitaminler, mineraller ve de proteinlerin yanı sıra arı poleni içerisinde sindirim sistemimiz için fayda sağlayacak enzimler bulundurur.

Arı poleni faydaları ve Bağışıklık sistemi

Polen bağırsak florası için çok önemlidir dolayısı ile bağışıklık sistemimizi desteklemekte faydalıdır. Araştırmalara göre arı poleni içerisinde antibiyotik özelliği bulunur bu sayede bedenimizi virüslere karşı korumakta bire birdir.

Arı poleni faydaları ve Kardiyovasküler sistemi

Arı poleni içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde kılcal damarları, kan damarlarını, dolaşım ile ilgili sorunların giderilmesinde yardımcı olur ve de kolesterol seviyesini düzenler. Pıhtılaşmayı önleyerek kalp krizlerinde ve felç gibi durumları önlemekte yardımcı olur.

Arı poleni ve Prostat için Faydaları

Prostat sorununa sahip olan erkekler arı poleninin iltihap önleyici özelliğini kullanarak bu dertlerine bir deva bulabilirler.

Arı Poleninin Kısırlık Tedavisinde kullanımı

Arı poleni yumurtalıkları düzene sokarak ve de uyararak hamile kalma ihtimalini hızlandırır ayrıca arı poleninin kullanıldığı diğer bir alan da cinsel gücü artırmaktır.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı polenini kullanmaya başlamadan önce polene ve ya arılara alerjiniz olup olmadığını bir doktora başvurarak anlamanız gerekir. Eğer polene veya arıya alerjiniz yoksa ilk adımda arı polenini çok düşük dozlarda tüketmeniz gerek çünkü yukarda belirttiğim gibi arı poleni çok güçlü bir besindir ve üzerinizde nasıl bir etki yaratacağını tahmin etmek zordur. Yetişkinler gün içerisinde ¼ çay kaşığı arı poleni tüketmelilerdir. Çocuklarda, yetişkinlerin miktarından biraz daha az miktarda kullanmaları gerekmektedir. Arı polenini yemek ile birlikte ve ya en iyi yöntem meyve ile birlikte tüketmektir. Arı polenini ilk kez tüketmek istiyorsanız bunu sabah saatlerinde yapın, bu sayede eğer alerjik reaksiyon belirtisi ortaya çıkarsa bir doktora gidecek durumda olursunuz.

Arı Poleni Nerden Alınır?

Arı polenini satın almak için en iyi mekân güvendiğiniz yerli arı yetiştiricilerdir. Satın almak istediğiniz polenin tarım ilaçlarından, kimyasal tarım ürünlerinden uzak olmasını istersiniz. Arı polenini satın alabileceğiniz diğer yerler de güvendiğiniz sağlıklı yiyecekler satan marketlerdir. Arı poleninin rengi onun kalitesinin bir göstergesi değildir. Polenin rengi genellik ile açık sarı olsa da kırmızı, mor, yeşil, kahve, turuncu ve diğer renklerde de buluna bilir, aslında içerisinde değişik renkler bulundurması iyi bir anlama gelir çünkü bu arının farklı çiçeklerden poleni topladığının bir göstergesidir.

Nasıl taze bir arı poleni aldığınızı anlarsınız?

Bunun anlamanın en iyi yöntemi bir miktar arı poleninden tatmaktır. Az bir miktar arı polenini dilinize yerleştirin eğer taze ise hafif bir şekilde ağzınızda ericektir. Poleni çiğnediğinizde dişlerinizin kuvveti altında hemen ezilecektir. Taze bir arı poleni hiçbir şekilde ağzınızda zorla çiğneyerek yenmez. Arı poleninizin taze kalmasını sağlamak için onu saklayacağınız en iyi yer buzdolabıdır. Sıcaklık ve güneş ışığı arı polenindeki tüm besin kaynaklarını yok eder. Arı poleni yaklaşık 1 sene boyunca saklanabilir.

Poleninin Zararları?

Bildiğiniz üzere tükettiğimiz her şeyin bize faydası olduğu kadar zararları da elbette vardır.

  • Eğer kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza bunun yanı sıra arı polenini tüketip tüketemeyeceğinizi sormanız gerekmektedir.
  • Hamile kadınlar ve ya emziren anneler kesinlik ile arı polenini tüketmemeleri gerekir.
  • Arı’ya veya polene alerjiniz olup olmadığını önce bir doktora başvurarak kesinlikle öğrenmeniz gerekir.

Arı Poleninin Yan Etkileri

  • Mide rahatsızlığı
  • İshal
  • Işığa duyarlılık
  • Cilde oluşa bilecek döküntüler
  • Sinirlilik

Bir cevap yazın