ARI MUCİZESİ !!!

1 – Kanatlarını saniyede 200 kez sallayan arılar saatte 24 km hızla uçabilirler. Nektar ve su için 5 km yarı çapında bölgeye uçabilirler.

2 – İnsanların gıda olarak kullandıkları yiyeceği üretebilen tek böcek türü Bal Arısıdır.

3 – Arılar daha önce gördükleri insanların yüzlerini, özelliklerine ve detaylarına dikkat ederek, tekrar gördüklerinde tanıyabildikleri söylenir. Özellikle koku alma duyuları çok yüksektir.

4 – Bal Arılarının büyük 2 göze sahipmişler gibi görünseler de aslında arıların

5 gözü vardır. O büyük 2 gözün arasında arıların ışık yoğunluğunu yorumlamalarına yardımcı olan 3 gözleri daha bulunur.5 – Bal arıları iletişim kurmak için dans ederler. Bu dansa sallamak/sallanmak anlamlarına gelen “waggle” denir. Nektarın yerini, suyun yerini birbirlerine bu işaretler ile tarif ederler.

6 – Bal arıları, aynı insanlar gibi, onları verimsizliğe iten şartlardan ve kaygılardan ötürü strese girerler.

7 – Ortalama bir kolonide 30.000 – 80.000 arası arı yaşar.

8 – Bir balarısı günde yaklaşık 1500-2.000 çiçeği ziyaret eder.

9 – Kraliçe arılar hayatları boyunca, diğer arılardan farklı olarak, yalnızca arı sütü ile beslenirler. İşçi arıların ortalama ömrü 45 gün iken, sadece Arı Sütü ile beslenen Ana Arının (Kraliçe Arı) ömrü 6 yıla kadar çıkmaktadır.

10 – Bir kovandaki arıların çoğu dişidir, ama yalnızca 1 kraliçe arı vardır. Erkek arılara “dron” denir ve sayıları birkaç yüz adettir. Eylül-Ekim ayı gibi kaybolurlar. Bahar aylarında Kraliçe arı içgüdüsel olarak erkek arı için yumurta bırakır, böylece ırkın döngüsü devam eder.

11 – Arıların 500 gr bal yapabilmesi için yaklaşık 2 milyon çiçeği ziyaret etmeleri ve ortama 88 bin km yol katetmeleri gerekir.

12 – Bir arı, hayatı boyunca, bir çay kaşığı balın 1/10’i üretir.

13 – Bal doğal koruyuculara sahiptir ve içerisinde bakteri yetişmez. Örneğin Mısırlılara ait mezarlarda bulunan bal, hala yenebilecek durumda olduğu görülmüştür.

🐝 Arılar yaklaşık 300 milyon yıldır dünya üzerindeler.Einstein’ın sadece atom fiziğiyle ilgilenmediğini, arılarla ilgili bilimsel tespitleri de bulunduğunu kaydeden ı, “Einstein’ın, ‘Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır, arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz” NOT: Bilgiler Alıntıdır.Balcı Eroğlu Muammer05397097283

Bir cevap yazın