Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?

PROPOLİS’İN  ANTİBİYOTİK ETKİSİ!

 

Propolis son yıllarda özellikle kanser tedavisine olan desteği yönüyle anılan ve bu konuda binlerce üniversite araştırmasına konu olan arı ürünüdür. Arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri macuna bazı enzimlerini eklemeleriyle ortaya çıkar. Antibiyotik olmadığı halde çok yüksek antibiyotik etkiler gösterebilmesi ve bu etkileri sadece enfeksiyona ya da hastalıklı dokuya yöneltmesi en dikkat çekici özelliklerindendir.

Propolis antiviral ve antibakteriyeldir. Diş sağlığı, deri hastalıkları, sindirim sistemi sorunlarının çözülmesine katkıları vardır. Pek çok zararlı bakteri ve mantar çeşidini engelleyici özelliktedir.

Propolis, bağışıklık sistemini güçlendirir. Mantar-mayasıl sorunlarına, zararlı bakterilere, viral enfeksiyonlara karşı kullanılır. kanseri önlemede ve kanserle mücadelede etkili bir maddedir. Alışılmış antibiyotik etkilerin 100 misline yakın etkisi keşfedilmiştir. Bugüne kadar rastlanan en güçlü doğal antibiyotiktir. (Ghisalberti, 1979 E.L. GhisalbertiPropolis: a review, Bee World 60 (1979), pp. 59–84.)

Anti-bakteriyel, anti-fungal(mantar), anti-viral, ateş düşürücü, antiseptik ve kolesterol düşürücüdür. Gözün yüksek basıncını azaltır.Soğuk algınlığına iyi gelir. Ağız içi sağlığı ve sindirim sorunlarının giderilmesi için kullanılır. İçeriğindeki flavonoid oranı yüksektir. Flavonoidler bilindiği gibi en güçlü antikoksidanlardandır. Propolisin araştırmalar sonucu belirlenmiş bazı faydaları şöyledir:

 

About muammer

HAKKIMIZDA; BEN VE EŞİM 2010 YILINDAN BERİ ARI VE ARI ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPIYORUZ. TARIM BAKANLIĞININ ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNU BAŞARIYLA BİTİRDİK. BİZ ARIYI VE DOĞAYI ÇOK SEVİYORUZ. İLKEL ŞARTLARDA VE GEREKTİĞİNDE ZORLU DOĞA ŞARTLARINDA İŞİMİZİ DÜRÜST VE HAKKIYLA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ. HALEN BALIKESİR-ÇANAKKALE KAZ DAĞLARI VE YAYLALARINDA PROFESYONEL OLARAK FENNİ KOVANLAR VE KARA KOVANLAR İLE ÜRETİMİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR. BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ve HEDEFİMİZ; DOĞAL BAL ve GERÇEK BAL İÇİN, SAĞLIK İÇİN, AZ OLSUN, ÖZ OLSUN, BAL OLSUN… TEK KATKIMIZ, ALIN TERİMİZ. Balcı Eroğlu Muammer Edremit / BALIKESİR İletişim ; 0539 7097283 WhatssApp ; 05397097283 https://www.facebook.com/balcieroglu/ #Bal #ArıSütü #Polen #PetekBal #Propolis #SüzmeBal #KestaneBalı #ÇiçekBalı #ÇamBalı #Propolis #BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir